Vegan Mythe: Plantaardig is duur

environmental-protection-886792_1280

afbeelding gemaakt door geralt

 

Er zijn vragen die je als veganist herhaaldelijk krijgt.

-Hoe kom je aan je eiwitten/proteine?
-Krijg je geen diabetes van al dat fruit?
-Is het niet heel moeilijk?
-Hoe krijg je Calcium binnen?
-Hoe zit het met de Vitamines?


Allemaal goede vragen waar ik de aankomende tijd op in zal gaan.

 

In dit stukje ga ik het hebben over de vraag of Plantaardig eten duur is.

 

Plantaardig voedsel is het goedkoopste voedsel dat er is. De grootste organisaties die de hongersnood bestrijden,
Plenty en Food for Life Global,
delen hierom ook 100% plantaardige maaltijden uit.

Waarom zijn al die vleesvervangers en Quinoa dan zo duur, hoor ik je denken?
Lees verder  : 

Superfoods zijn geen staples:

Gojibessen, hennepzaad , chia zaadjes, tarwegras..
Hoe leuker het klinkt hoe hoger de prijs.
Plak er de label “Biologische” voor en de prijs schiet helemaal de lucht in.
Ze zijn zeker gezond, sommige ook lekker maar absoluut geen must voor een gezonde en plantaardige maaltijd.

Broccoli( o.a calcium, vit K, Foliumzuur), havermout (B vitamine, magnesium, fosfor) en lijnzaad (omega-3) zijn ook  superfood en betaalbaar.

1-2015-09-22 12.51.20

Weet waar je koopt:
Leef je van een budget? Ga dan naar de markt!

Het scheelt enorm.
Waar je bij de buurtsuper 1 avocado voor €1,20 meekrijgt, koop je op de markt maar liefst 4! avocado’s voor diezelfde euro.
Mango’s koop ik wekelijks per doos. In de supermarkt betaal je al gauw €1,50 voor een mango. Op de markt betaal je gemiddeld 50cent voor een mango.

Medjoul dadels vallen onder de duurste dadels.
De prijzen schommelen tussen de 10 en 17 euro per kilo.

Op de markt op de Rotterdamse Binnenrotte (tegenover de Markthal op dinsdag en zaterdag) is een kraam waar ze voor 8 euro per kilo gaan.
Regelmatig zijn er aanbiedingen en koop je een doos voor slechts 3 euro!!

1-20150929_121617
Bananen gaan standaard voor een euro of minder per kilo
aardbeien zijn een euro voor 2 bakjes
kroppen sla voor 50 cent..
Kilo bonen voor 2 euro
3 bossen verse kruiden voor een euro

Het gaat echt nergens over..geen vergelijking.. ga naar de markt!

Verschil in kwaliteit merk ik niet. Uiteraard moet je opletten wat je koopt, maar ook bij de supermarkt heb ik weleens een bak druiven gekocht waarvan bij thuiskomst de helft beschimmeld bleek te zijn.

 

Nog een groot pluspunt is dat het assortiment groter is vergeleken met de meeste supermarkten.
Zo kan je ook variëren.

Heb jij geen markt in de buurt? Koop dan bij de goedkopere supermarkten of Toko’s. Let op aanbiedingen en koop huismerken.
Een sperzieboon is niet beter omdat het van Bonduelle komt. (Bonduelle raad ik zelfs af.. de groente worden overgoten met o.a varkensbouillon, wat tot voor kort niet eens werd vermeld). 
– Biologisch dynamische groente en fruit kan je soms ook rechtstreeks bij de boer kopen. Google search op een groenteclub bij jouw in de buurt

-Bonen zijn goedkoper wanneer je deze gedroogd koopt.
Kikkererwten bijvoorbeeld gaan voor ± 2 euro per kilo. En 100 gram gedroogde bonen komt overeen met 200 gram bonen uit blik.
Nadeel van gedroogde bonen is dat je ze eerst moet weken (of uren moet koken) maar voordeel is dat ze naast de goedkopere prijs, gezonder zijn en meer smaak hebben.
Per persoon rekent men ongeveer 100 gram kikkererwten. Uitgerekend is dat 20 cent

En varieer ermee! Om bij de kikkererwt te blijven: je kan het gekookt eten, geroosterd als gezonde chips, in de soep, maak er hummus van voor op brood of eet lekker een broodje Falafel. Ook heerlijk en vullend in een salade.
Of maak er soep van zoals in dit recept:

1-20150918_182003

Kikkerewtensoep

Vervangers zijn geen must.
Dierlijke producten hoeven niet vervangen te worden.
In een plantaardig dieet zitten genoeg eiwitten/proteine.
De vervangers eet men om de smaak en omdat we de structuur gewend zijn. Zelf heb ik altijd plantaardige melk in huis en buitenshuis eet ik graag plantaardige burgers.

Dat de vervangers doorgaans duurder zijn is omdat zij vaak geen (of misschien wel nooit) subsidie krijgen.
En dat is erg jammer.. Dit zijn namelijk de echte duurzame en milieuvriendelijke producten.
Vegetarische Slager

 

-Zelf koken is doorgaans goedkoper dan kant en klaar:
Een liter havermoutmelk is in de supermarkt gemiddeld 2 euro. Wanneer je deze zelf maakt ben je voor 20 cent per liter klaar. Het is ook heel snel gemaakt. Hier het recept: Havermout melk

Wil je wel een bite in je eten ga dan voor Tofu, Tempeh of Seitan!
Tempeh is mijn favoriet. het kost ongeveer 1,80 voor een stuk van 400gram.
Je moet het marineren maar het neemt sneller smaak op dan Tofu. Ook heeft Tempeh een stevige structuur wat ik zelf prettig vind.

Seitan

Dit is geen vlees maar Seitan

 

 

Waar het op neer komt is dat plantaardig eten goedkoop is, maar weet wat en waar je het koopt.
Luxe nootjes, duur exotisch fruit en groente zijn lekker maar hou dat als extraatje en vul dagelijks je maag met de net zo gezonde maar wat goedkopere producten.


Vanaf aankomende week zal ik regelmatig  gezonde budget recepten op deze website plaatsen.
deze kan je afwisselen met de kant& klare supermarktproducten om het leuk en betaalbaar te houden.

Heb je verder nog vragen of opmerkingen, mail mij of laat hieronder je reactie achter. Ik beantwoord het graag.

 

 

1-20150929_121647 (2)

Last but not least:
Het plantaardig dieet is een dieet van overvloed en een gevulde koelkast is een van de beste dingen die je in het leven kan hebben.

 

Liefs,

CFD3EF2438EA8D939245A0A6E03B8E47

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *